Glavna knjiga => Osnovna sredstva
Kot smo že navajeni na desni strani najdemo gumb za dodajanje novega elementa – tokrat za dodajanje novega osnovnega sredstva.
Izpolniti je potrebno naslednja polja:
Naziv osnovnega sredstva - naziv osnovnega sredstva, ki nam bo pomagal pri lažjem iskanju.
Serijska številka - vpišemo serijsko številko osnovnega sredstva.
Inventarna številka - inventarna številka osnovnega sredstva, ki jo določimo znotraj podjetja in je za vsako osnovno sredstvo unikatna
Odgovorna oseba - je oseba, ki znotraj podjetja skrbi za nadzor nad osnovni sredstvi.
Datum nakupa - je datum, ko je bilo osnovno sredstvo kupljeno.
Artikel - izberemo artikel, ki ga želimo zavesti kot osnovno sredstvo.
* Datum prevzema - je datum, ko damo osnovno sredstvo v uporabo zaposlenemu (če seveda gre za tako vrsto osnovnega sredstva).
* Uporabnik OS - iz izbirnika izberemo zaposlenega, ki je to osnovno sredstvo prevzel v uporabo.
Amortizacija v mesecih - v mesecih vpisan čas, ki je predviden za amortizacijo tega osnovnega sredstva. Podatek vam lahko okvirno svetuje vaš računovodja.
Datum amortizacije - datum do katerega naj bi bilo to osnovno sredstvo amortizirano. V okviru zakona nam ga določi računovodja.
Nabavna vrednost - nakupna vrednost osnovnega sredstva.
Trenutna vrednost - je vrednost, ki jo lahko vpišemo glede na stanje opreme (možne dopolnitve, popravki, sprememba vrednosti, ...)
Dodatna opomba - včasih potrebujemo dodatna pojasnila in opombe, ki jih vpišemo na to mesto.
Dokumenti – tako kot skozi vso aplikacijo, lahko tudi na obrazcu za dodajanje osnovnega sredstva zraven priložimo vse dokumente, ki se tičejo tega osnovnega sredstva – pa naj gre za garancijo, poročilo morebitnega servisa, poročilo o napaki, zaznamek o uničenju...
V kolikor bomo osnovno sredstvo dali v uporabo zaposlenemu, moramo vpisati polja označeno z zvezdico (*). Zaposleni mora prevzem osnovnega sredstva podpisati, zato v aplikaciji kreiramo dokument.
Pri dokumentih klikemo na gumb "Ustvari dokument iz predloge" in v pojavnem oknu izberemo predlogo "Prevzem osnovnega sredstva". aplikacija nam bo kreirala dokument, ki se bo naložil v spisek dokumentov. Ta dokument odpremo, ga natisnemo (po potrebi dopolnimo) in ga damo v podpis osebi, ki je to osnovno sredstvo prevzela v uporabo. Dokument nato skeniramo in ga to datoteko ponovno dodamo med dokumente tega osnovnega sredstva. Ta dokument lahko nato povežemo s kontaktno osebo ali pa posebno formo dokumentacije.
Vzdrževanje opreme, strojev in drugih vzdrževanja potrebnih sredstev znotraj podjetja, se navadno lotimo po predpisanem urniku. Urnik vzdrževanj znotraj aplikacije vodimo v zato pripravljenih opravilih tipa »Vzdrževanje opreme«.
1. Resurse - za načrtovanje vzdrževanja opreme znotraj podjetja potrebujemo objekte vzdrževanja, ki jih vpišemo med resurse.
Trgovina => Resursi
Na novo dodanem resursu potrebujemo izpolnjeni vsaj dve polji:
V kolikor gre pri kosu vzdrževane opreme hkrati tudi za osnovno sredstvo podjetja, ta resurs povežemo tudi na ustrezno osnovno sredstvo – seveda preko polja »Osnovno sredstvo«.
Kako izpolniti zavesti osnovno sredstvo pa si lahko preberete tu »Osnovna sredstva«
V kolikor imate vzdrževanje vezano na artikel, le tega povežete na resurs preko polja resurs.
Pri izpolnjevanju moramo biti pozorni tudi na kvalifikatorje. Več o tem pa si preberite na navodilih o izpolnjevanju forme – Resursi.
2. Opravila tipa »Vzdrževanje opreme« - za načrtovanje opravljanja vzdrževanja je potrebno narediti opravila in jih ustrezno urediti;
Časovna opredelitev vzdrževanja
Za več informacij si preberite tudi navodila "Opravila"
Od tu pa imamo dve možnosti - ta opravila lahko delamo "na roke" - se pravi, ko se vzdrževanje konča to opravilo kopiramo in mu dodamo nov datum oziroma rok izvedbe.
Lahko pa kreiramo ponavljajoča opravila, ki bodo to vedno počela namesto nas.
To naredimo tako, da napolnimo in izberemo vsa polja, ki so zgoraj označena z eno zvezdico (*). Potem pa izberemo dodatni ukazni gumb "Ponavljajoče se opravilo"
Odpre se nam pojavno okno, kjer bomo določili parametre ponavljanja opravila, ki smo ga ravno naredili.
Ko smo tako določili parametre ponavljanja opravil najprej z gumbom »Preveri razpoložljivost« preverimo, če so termini, ki jih želimo izvedljivi. V kolikor so v stolpcu »Opozorila« poleg spiska vseh opravil, ki se bodo kreirala zelene oznake, lahko kreiranje verige ponavljajočih opravil potrdimo z gumbom »Kreiraj opravila«. To, da nam aplikacija InMaster dovoli kreiranje opravil, če so odgovorne osebe, izvajalci, udeleženci ob želenih terminih že zasedeni, pa je stvar nastavitev.
Tako narejena opravila, se bodo nekaj dni ali tednov (odvisno od nastavitev in periodike ponavljanja), pred rokom pojavila v aplikaciji in čakala na izvedbo.
Več o tem si preberite na naslovu Ponavljajoča opravila.
Navadno moramo poskrbeti, da je poleg elektronske sledi tudi podpisani izvod izjave, da je vzdrževalec opravil svojo nalogo.
Ko je opravilo zaključeno, se pod naslovom Dokumenti na dnu forme doda »Poročilo vzdrževanja« - kliknemo na gumb »Ustvari dokument iz predloge« in izberemo zgornje poročilo.
Aplikacija ga napolni z vsemi ustreznimi podatki iz zgornje forme in ga doda med dokumente. Poročilo odpremo tako, ga natisnemo, vzdrževalec ga podpiše, potem pa ga podpisanega sekeniramo in ponovno naložimo nazaj pod dokumente na isto formo.